Kidney

କିଡନୀ ରୋଗରେ କାରଣ – କଣ କରିବେ/କରିବେ ନାହିଁ

କମ୍ ପାଣି ପିଇଲେ

ଅଳ୍ପ ପରିମାଣର ପାଣି ପିଇବା ଦ୍ୱାରା କିଡନୀ କ୍ଷତି ହୋଇପାରେ | ଜଳ ଅଭାବରୁ କିଡନୀ ଏବଂ ମୂତ୍ରନଳୀ ସଂକ୍ରମଣ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ବଢିଯାଏ । ଯେଉଁ କାରଣରୁ ପୁଷ୍ଟିକର କଣିକା ମୂତ୍ରାଶୟରେ ପହଞ୍ଚେ ଏବଂ ପରିସ୍ରା ସଫା କରିବାରେ ବାଧା ସୃଷ୍ଟି କରେ | ଏଥି ସହିତ କିଡନୀରେ ପଥରର ଆଶଙ୍କା ମଧ୍ୟ ବଢିଥାଏ | ତେଣୁ ଦିନକୁ ଅତି କମରେ 2 ରୁ 3 ଲିଟର ପାଣି ପିଇବା ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଏ |

ଅଧିକ ପାଣି ପିଇଲେ

ଅତ୍ୟଧିକ ପାଣି ପିଇବା ମଧ୍ୟ କିଡନୀ ସମସ୍ୟାକୁ ଆମନ୍ତ୍ରଣ କରିଥାଏ, ଯେପରିକି ଯଦି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ଶକ୍ତି ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ କାମ କରିବାକୁ ଦିଆଯାଏ, ତେବେ ସେ ମଧ୍ୟ ଦିନେ ଥକିଯିବେ | ସେହିପରି କିଡନୀକୁ ନିୟମିତ 3 ରୁ 5 ଲିଟର ପାଣି ଦିଆଯିବା ଉଚିତ୍ | 3 ଲିଟରରୁ କମ୍ ନୁହେଁ, 5 ଲିଟରରୁ ଅଧିକ ନୁହେଁ |

ଥଣ୍ଡା ପାନୀୟ ପିଇବା 

କୋଲ୍ଡ ପାନୀୟରେ ମିଳୁଥିବା ରାସାୟନିକ କିଡନୀ ଖରାପ ହେବା ପାଇଁ ଅତ୍ୟଧିକ ଦାୟୀ, ସେମାନଙ୍କୁ ଏଡାଇବା ଉଚିତ୍

ଧୂମପାନ ଏବଂ ତମାଖୁ ସେବନ

ଧୂମପାନ ଏବଂ ତମାଖୁ ସେବନ ଦ୍ୱାରା ଅନେକ ଗମ୍ଭୀର ସମସ୍ୟା (ବିଶେଷକରି ଫୁସଫୁସ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ରୋଗ) ହୋଇପାରେ, କିନ୍ତୁ ଆଥେରୋସ୍କ୍ଲେରୋସିସ୍ ରୋଗ ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ | ଯେଉଁଥିପାଇଁ ରକ୍ତ ନଳୀରେ ରକ୍ତ ପ୍ରବାହ ମନ୍ଥର ହୋଇଯାଏ ଏବଂ କମ୍ ରକ୍ତ ହେତୁ କିଡନୀ ର ଦକ୍ଷତା କମିଯାଏ | ତେଣୁ ଧୂମପାନ ଏବଂ ତମାଖୁ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ |

ସକାଳେ ଉଠି ପରିସ୍ରା ନ ଯିବା

ଦେଖନ୍ତୁ, ରାତିସାରା, ମୂତ୍ରାଶୟ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ପରିସ୍ରାରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ ଥାଏ, ଯାହା ସକାଳୁ ଉଠିବା ମାତ୍ରେ ଖାଲି ହେବା ଆବଶ୍ୟକ | କିନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ ଲୋକମାନେ ଅଳସୁଆ ହେତୁ ପରିସ୍ରା ତ୍ୟାଗ କରନ୍ତି ନାହିଁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରଖନ୍ତି, ତେବେ ପରେ ଏହା କିଡନୀରେ ବହୁ କ୍ଷତି ଘଟାଏ |

ପରିସ୍ରା କୁ ଅଟକେଇବା

ପରିସ୍ରା ବନ୍ଦ ହେବା ଉଚିତ ନୁହେଁ, ପରିସ୍ରା ଶରୀରରୁ ସମସ୍ତ ମଇଳା ପଦାର୍ଥକୁ ମୂତ୍ରନଳୀ ଦେଇ ଦେଇଥାଏ | ତେଣୁ, କୌଣସି ପରିସ୍ଥିତିରେ ପରିସ୍ରା କୁ ଅଟକେଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ |

ଅଧିକ ଲୁଣ ସେବନ

ଏହା ସତ୍ୟ ଯେ ଲୁଣ ଆମ ଖାଦ୍ୟର ସ୍ୱାଦକୁ ବଢାଇଥାଏ, କିନ୍ତୁ ଅଧିକ ପରିମାଣରେ ଲୁଣ ଗ୍ରହଣ ଏହାର ବିପରୀତ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ | ଖାଦ୍ୟ ମାଧ୍ୟମରେ ଆମେ ଖାଉଥିବା ସୋଡିୟମର 95 ପ୍ରତିଶତ କିଡନୀ ଦ୍ୱାରା ମେଟାବୋଲିଜଡ୍ ହୋଇଥାଏ | ତେଣୁ, ଅନାବଶ୍ୟକ ଭାବରେ ଲୁଣର ଅଧିକ ଗ୍ରହଣ, ସେମାନଙ୍କର କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ବୃଦ୍ଧି କରି କିଡନୀକୁ ଦୁର୍ବଳ କରିଥାଏ |

ଉଚ୍ଚ ବିପି ଚିକିତ୍ସାରେ ଅବହେଳା

ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପର ଚିକିତ୍ସାରେ ଅବହେଳା, ଅର୍ଥାତ୍ ଉଚ୍ଚ ବିପି, କିଡନୀ ସମସ୍ୟାର ଏକ ପ୍ରମୁଖ କାରଣ | ତେଣୁ, ସର୍ବଦା ଆପଣଙ୍କର BP କୁ ଉପଯୁକ୍ତ ସମୟରେ ମାପ ଏବଂ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରନ୍ତୁ କାରଣ ଏହା କ୍ରୋନିକ୍ ବୃକକ୍ ରୋଗର ଦ୍ୱିତୀୟ କାରଣ

ଚିନି ବନ୍ଦ ନକରିବା

ମଧୁମେହ ରୋଗୀମାନେ ପାଖାପାଖି ତିରିଶ ପ୍ରତିଶତ କିଡନୀ ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୁଅନ୍ତି ଏବଂ କିଡନୀ ରୋଗରେ ପୀଡିତ ଏକ ତୃତୀୟାଂଶ ଲୋକ ମଧୁମେହ ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୁଅନ୍ତି । ଏଥିରୁ ଏହା ନିଶ୍ଚିତ ଯେ ଏହି ଦୁଇଟି ସମସ୍ୟା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ | ତେଣୁ ରକ୍ତରେ ଚିନି ପରିମାଣକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ | ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ପାନୀୟକୁ ମଧ୍ୟ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ | ଚିନି ବନ୍ଦ କଲେ ସବୁଠୁ ଭଲ

ଅତ୍ୟଧିକ ମାତ୍ରାରେ ପେନ କିଲର ଖାଇଲେ

ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ବିନା ଔଷଧ କିଣିବା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ । ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ବିନା ଦୋକାନରୁ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଔଷଧ ଖାଇବା କିଡନୀ ପାଇଁ ବିପଦଜନକ ହୋଇପାରେ | ସାଧାରଣ ଔଷଧର ନିୟମିତ ସେବନ ଯେପରିକି ଷ୍ଟେରଏଡ ଆଣ୍ଟି ଇନଫ୍ଲାମେଟୋରୀ ଔଷଧ (ଇବୁପ୍ରୋଫେନ) ଇତ୍ୟାଦି କିଡନୀକୁ କ୍ଷତି କରିପାରେ ଏବଂ ଏହାକୁ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ନଷ୍ଟ କରିପାରେ |

ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କ୍ଷତିକାରକ ଅଭ୍ୟାସ

ଅନ୍ୟ କେତେକ ଅଭ୍ୟାସ ଯାହା କିଡନୀକୁ ଖରାପ କରିପାରେ, ଯେପରିକି ଅଧିକ ମଦ୍ୟପାନ କରିବା, ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ବିଶ୍ରାମ ନ ନେବା, ମୃଦୁ ପାନୀୟ ଏବଂ ସୋଡା ଖାଇବା, ଭୋକରେ କିମ୍ବା ଦୂଷିତ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା, ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପର ଚିକିତ୍ସା ନ କରିବା ଏବଂ ଅଧିକ ମାଂସ ଖାଇବା ଭଳି କିଛି ଅଭ୍ୟାସ | ଯେଉଁ କାରଣରୁ କିଡନୀଗୁଡ଼ିକ ବହୁ କ୍ଷତି ଘଟାଏ |