Liver / Gastro

ସମସ୍ତ ଲିଭର ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ !! – ଲିଭର ପାଇଁ ରାମବାଣ ଔଷଧ

ଏହି ଔଷଧ ଟୋଟାଲ ଲିଭର ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସମସ୍ୟା ଦୂର କରିଥାଏ, ଯେପରିକି ଖାଦ୍ୟ  ଖାଇବା ମାତ୍ରେ ବାଥ ରୁମ ଯିବା, ଫ୍ୟାଟି ଲିଭର, ଜଣ୍ଡିସ, ଲିଭର ସିରୋସିସ, ଭୋକ ନ ହେବା, ପୁରୁଣା ଗ୍ୟାଷ୍ଟିକ ଇତ୍ୟାଦି l ଯଦି ଏହାକୁ ଆପଣ ଉପଯୋଗ କରୁଥାନ୍ତି ଭବିଷ୍ୟତରେ ଆପଣଙ୍କ ଲିଭର ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ କୌଣସି ସମସ୍ୟା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ନାହିଁ କାରଣ ଏହା ଟୋଟାଲ ଲିଭର ସର୍ଭିସିଂ କରିଥାଏ l ଏହାକୁ ମଧ୍ୟ ଲିଭର ନ୍ୟୁଟ୍ରିସନ ସହ ସେବନ କଲେ ଭଲ ଫଳ ମିଳିଥାଏ l 40 ବର୍ଷ ପରେ ମଝିରେ ମଝିରେ (5/6 ବର୍ଷ ଅନ୍ତରରେ ) ଥରେ ଥରେ ଲିଭର ସର୍ଭିସିଂ କରିଦେବା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଚେତନ ଲୋକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବୁଦ୍ଧିମତାର  ପରିଚୟ ଦେଇଥାଏ l କାରଣ ଲିଭର ଆମ ଶରୀରର ସବୁଠୁ ବଡ଼ ଅଙ୍ଗ ଓ ଏହା ଶରୀରର 300 ପ୍ରକାର କାର୍ଯ୍ୟ ସମ୍ପାଦନ କରିଥାଏ l ଏହାକୁ ମଝିରେ ମଝିରେ ସର୍ଭିସିଂ କଲେ ଦେହ ଠିକ ଠାକ ଚାଲିଥାଏ, ଆସନ୍ତୁ ଦେଖିବା ଲିଭର ପାଇଁ କେଉଁ କେଉଁ ଭଲ ଜଡିବୁଟି ଏଥିରେ ରହିଅଛି

Bhumi amla: ଏହା ଲିଭର କୋଷଗୁଡ଼ିକୁ ସଜୀବ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ ଏବଂ ଯକୃତର କାର୍ଯ୍ୟକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରେ | ଏହା Plasma Lecithin କାର୍ଯ୍ୟକଳାପରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ, ଯାହା ଯକୃତରେ ଚର୍ବି ଜମା (ଫ୍ୟାଟି ଲିଭର) କମ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ

Chirayita: ଯକୃତର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ, ଦୁର୍ବଳତା, ସୁସ୍ଥତା ପାଇଁ ଏହା ଟନିକ୍ ଭାବରେ ବହୁମୂଲ୍ୟ ଅଟେ ଏବଂ ଯକୃତକୁ detoxify କରିବାରେ ମଧ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟ କରେ |

Kakmachi: ଔଷଧ ଏବଂ ରାସାୟନିକ ପଦାର୍ଥର ବାରମ୍ବାର ସେବନ ଦ୍ୱାରା ଲିଭର ବିଷାକ୍ତ ହୋଇଯାଇଥିଲେ ଏହା ହେପାଟୋପ୍ରୋଟେକ୍ଟିଭ୍ ଏଜେଣ୍ଟ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରେ ଓ ଲିଭର ସିରୋସିସ୍ ରୋଗରେ ଏହା ପ୍ରମାଣିତ ଅଟେ |

Kalmegh:  ଏହା ହେପାଟୋପ୍ରୋଟେକ୍ଟିଭ୍ ଏବଂ ହେପାଟୋଷ୍ଟିମ୍ୟୁଲେଟିଭ୍ ଗୁଣ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରେ | ଜଣ୍ଡିସର ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଏହା ଦିଆଯାଏ |

Kasni: ଏହା ଯକୃତକୁ ସୂଚାରୁ ରୂପରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରାଇଥାଏ ଏବଂ ପିତ୍ତର ସ୍ରୋତରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ |

Kutki: କୁଟକି ଏକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଲିଭର ଆରୋଗ୍ୟକାରୀ | ଯକୃତ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ସମର୍ଥନ କରିବା ଏବଂ ଯକୃତ ଏନଜାଇମକୁ ସ୍ୱାଭାବିକ କରିବା ପାଇଁ ଏହା ଜଣାଶୁଣା | ଏହା ଶରୀରକୁ ଥଣ୍ଡା କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ ଏବଂ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢାଇଥାଏ |

Lecithin: ଲେସିଥିନ୍ କଠିନ ଯକୃତ ଟିସୁକୁ କୋମଳ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରି ଯକୃତର ସିରୋସିସ୍ ହ୍ରାସ କିମ୍ବା ପ୍ରତିରୋଧ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ |

Milk Thistle Extract: ଏହା ଯକୃତକୁ ମଦ୍ୟପାନ, ବିଷାକ୍ତ ପରିବେଶରୁ ବିଷାକ୍ତ ପଦାର୍ଥର ପ୍ରତିକୂଳ ପ୍ରଭାବରୁ ରକ୍ଷା କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ | ଏହା କୋଷଗୁଡ଼ିକର ପୁନ ନିର୍ମାଣରେ ମଧ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟ କରେ

Punarnava: ଏହି ଔଷଧ ଯକୃତକୁ ପୁନର୍ନିର୍ମାଣ କରେ ଏବଂ ଯକୃତ ରୋଗର ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ଯେପରିକି ହେପାଟାଇଟିସ୍, ଜଣ୍ଡିସ୍, ଲୌହ ଅଭାବ ରକ୍ତହୀନତା, ଆନୋରେକ୍ସିଆ (anorexia) ଏବଂ sluggish (ଅଳସୁଆ) liver ଇତ୍ୟାଦି |

ଆସନ୍ତୁ ଦେଖିବା ଏଥିରେ ଆଉ କଣ କଣ ଅଛି ଲିଭର ପାଇଁ

ଭୃଙ୍ଗରାଜ, ଅମଲତାସ, ପାନମହୁରୀ, ମାକୟୋ, ତ୍ରିଫଳା, ଆଲୋଭେରା, ନାଗରମଥା, ସରପଙ୍ଖା, ହରିତକୀ, ଗିଲୟ(ଗୁଡୁଚି), ପପେୟା, ସୁଣ୍ଠି, ଜୁଆଣି, ମରିଚ, ସ୍ୟୋନାକ, ରେବନ୍ଦଚିନି ଇତ୍ୟାଦି

 କେଉଁମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଦରକାରୀ

  • CLD – କ୍ରୋନିକ୍ ଲିଭର ଡିଜିଜ୍
  • Fatty Liver (Alcoholic / Non-Alcoholic) – ଫ୍ୟାଟି ଲିଭର
  • Jaundice  – ଜଣ୍ଡିସ
  • Liver Cirrhosis – ଲିଭର ସିରୋସିସ୍
  • Liver Detoxification – ଲିଭର ବିଶୋଧନ
  • Liver Disorders – ଲିଭର ସମସ୍ୟା
  • Liver Protection – ଲିଭର ସୁରକ୍ଷା
  • Regeneration Of Liver Cells – ଲିଭର କୋଷର ପୁନର୍ନିମାଣ
  • Relieving Liver Related Ailments – ଲିଭର ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ରୋଗ
  • Weak Liver Function – ଦୁର୍ବଳ ଲିଭର କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ
  • Liver Cancer – ଲିଭର କ୍ୟାନସର
  • Hepatitis – ହେପାଟିଟିସ୍
  • Ascites  ପାଣି ଜମି ପେଟ ଫୁଲିବା

Causes of Ascites