Cancer Remedies

Major Cancer Killer – Super food for Cancer

ପପେୟା ପତ୍ର

ପପେୟା ପତ୍ରରେ Papain Enzyme ମିଳେ ଯାହା କ୍ୟାନସର କୋଷ ଉପରେ ଥିବା ପ୍ରୋଟିନ କୋଟିଙ୍ଗ (ଆବରଣ) କୁ ନଷ୍ଟ କରିଦିଏ, ଯାହା ଫଳରେ ସେହି ଫଟା କୋଷ ଗୁଡିକ ଆମର ଇମ୍ୟୁନୋ ସିଷ୍ଟମ ର ସିଧା ସମ୍ପର୍କରେ ଆସିଯାନ୍ତି ଓ ନଷ୍ଟ ହେବାରେ ଲାଗନ୍ତି l ପପେୟା ର ପତ୍ରର  ଚା ଦିନକୁ 3 ଥର ପିଅନ୍ତୁ

ଅଙ୍ଗୁର ମଞ୍ଜି (Grape Seed)

ଅଙ୍ଗୁର ମଞ୍ଜିରେ ଏକ ବିଶେଷ ପ୍ରକାର ଆଣ୍ଟି ଅକ୍ସିଡେଣ୍ଟ Resveratrol ମିଳେ,  ଯାହା କ୍ୟାନସର କୋଷକୁ ନଷ୍ଟ କରିପାରେ l ଏହା ମୁଖ୍ୟତଃ ବ୍ଲଡ଼ କ୍ୟାନସରରେ ବେଶୀ ପ୍ରଭାବୀ ହୋଇଥାଏ l ଏକ ଗବେଷଣାରୁ ଜଣା ପଡିଥିଲା କି ଅଙ୍ଗୁର ମଞ୍ଜି 24 ଘଣ୍ଟାରେ 76% ବ୍ଲଡ଼  କ୍ୟାନସର କୋଷକୁ ନଷ୍ଟ କରିପାରେ, ତେଣୁ କ୍ୟାନସର ରୋଗୀ ଅଙ୍ଗୁର ରସ ନିହାତି ପିଅନ୍ତୁ l

ସଦବିହାରୀ ପତ୍ର

ସଦବିହାରୀ ପତ୍ର ରେ Vincristine ଓ Vinblastine ନାମକ ରାସାୟନ ମିଳେ, ଯାହା କ୍ୟାନସର କୋଷକୁ ନଷ୍ଟ କରିପାରେ, ତେଣୁ କ୍ୟାନସର ରୋଗୀ 11ଟି  ପତ୍ର ଚଟଣୀ କରି ସକାଳ ସନ୍ଧ୍ୟା ସେବନ କରିବା ଉଚିତ l

https://youtu.be/cnKMea6Fwo4

ଲେମ୍ବୁ  ଦ୍ୱାରା କ୍ୟାନସର ଚିକିତ୍ସା

ଲେମ୍ବୁ ରେ ପ୍ରାୟ 22 ପ୍ରକାର ଆଣ୍ଟି କ୍ୟାନସର ରାସାୟନ ମିଳେ, ଯାହା କ୍ୟାନସର କୋଷକୁ ନଷ୍ଟ କରିପାରେ, ଏହାକୁ  ଚୋପା ସହିତ ପିଇବାକୁ ପଡେ l

ଅଶ୍ଵଗନ୍ଧା

କ୍ୟାନସର ରୋଗୀ ଯାହାକୁ କମଜୋରି, ବାନ୍ତି, ବଥା, ଥକା, ଇତ୍ୟାଦି ହେଉଛି ସେମାନେ ପ୍ରତିଦିନ 5 ରୁ 10ଗ୍ରାମ ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା ଦିନକୁ ୨ ଥର ସେବନ କରିବା ଉଚିତ l

ବୋଇତାଳୁ ମଞ୍ଜି

ବୋଇତାଳୁ ମଞ୍ଜି କୁ ଆମେ ସାଧାରଣତ ବେକାର ଭାବି ଫିଙ୍ଗି ଦେଇଥାଉ, କିନ୍ତୁ ଏହି ମଞ୍ଜି ଆମକୁ କ୍ୟାନସର ପରି ରୋଗରୁ ବଞ୍ଚାଇ ପାରେ l ରିସର୍ଚ୍ଚ ରୁ ଜଣା ପଡିଛି ଯେ (କଦୁ କେ ବୀଜ ) ଏହି ମଞ୍ଜିରେ Cucurbitacin ନାମକ ଏକ ରାସାୟନ ମିଳେ ଯାହା କ୍ୟାନସର କୋଷର ପ୍ରଗତିରେ ବାଧା ସୃଷ୍ଟି କରେ ଓ ତାକୁ ନଷ୍ଟ କରେ l Cucurbitacin  ମୁଖ୍ୟତଃ କ୍ୟାନସର କୋଷର ଜିନ ରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରି Apoptotic Effect (କ୍ୟାନସର କୋଷର ମୃତ୍ୟୁ ) ଦେଖାଇ ଥାଏ l ଏହା ବ୍ୟତୀତ Pumpkin Seed ଆଣ୍ଟି ଅକ୍ସିଡେଣ୍ଟ ର ଭଲ ସ୍ରୋତ ଅଟେ l ଦିନକୁ 10 – 10 ଗ୍ରାମ ସେବନ କରନ୍ତୁ l

How to use Pumpkin seed in Cancer

କର୍କଟ ରୋଗୀମାନେ ବୋଇତାଳୁ ମଞ୍ଜିକୁ ସତେଜ କିମ୍ବା ହାଲୁକା ଭାଜି ଖାଇପାରିବେ (ଭଜା କଖାରୁ ମଞ୍ଜି) |

  1. କଖାରୁ ମଞ୍ଜି ବାହାର କରି ପାଣିରେ ଭଲ ଭାବରେ ସଫା କରନ୍ତୁ|
  2. ଏହି ମଞ୍ଜିଗୁଡ଼ିକୁ ଖବରକାଗଜରେ କିମ୍ବା କପଡାରେ ଭଲ ଭାବରେ ଶୁଖାନ୍ତୁ|
  3. ବର୍ତ୍ତମାନ ଏକ ପାତ୍ରରେ କଖାରୁ ମଞ୍ଜିକୁ ଘି / ବଟର / ତେଲ ଏବଂ ଲୁଣ,ଚିଲି,ଗରମ ମସଲା ସହିତ ମିଶାନ୍ତୁ (ଆବଶ୍ୟକତା ଅନୁଯାୟୀ)
  4. ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ମିଶ୍ରଣକୁ ଏକ କଠିନ ପ୍ୟାନରେ ରଖନ୍ତୁ ଏବଂ ମଞ୍ଜିଗୁଡିକ ସୁବର୍ଣ୍ଣ ରଙ୍ଗ ହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହାକୁ ଭାଜନ୍ତୁ|
  5. ଯେତେବେଳେ ସେମାନେ ସୁବର୍ଣ୍ଣ ଏବଂ କୁରକୁରେ ହୋଇଯାଏ,ସେଗୁଡ଼ିକୁ ବାହାର କରି ଥଣ୍ଡା କରନ୍ତୁ|
  6. ଥଣ୍ଡା ହେବା ପରେ ଆପଣ ଏଥିରେ ଲେମ୍ବୁ ରସ ମଧ୍ୟ ମିଶାଇ ପାରିବେ|

କ୍ୟାନସର ପାଇଁ ବିଶେଷ ଚା

1 ଗ୍ଲାସ ପାଣିରେ 5ଗ୍ରାମ ଭଲ ଭାବେ ଅଦାଛେଚା (ବଟା), 1ଗ୍ରାମ ଡାଳଚିନି, ଗୋଲମରିଚ, ଲବଙ୍ଗ ଇତ୍ୟାଦି ମିଶାଇ ଚା ପରି ଫୁଟାଇ ଯେତେବେଳେ ଅଧା ହୋଇଯିବ ଛାଣି ପିଇବେ l

ହଳଦୀ – ଚାମୁଚେ ହଳଦୀ ଗୋମୂତ୍ରରେ ମିଶାଇ ପିଇଲେ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢିବା ସହ କ୍ୟାନସର ରୁ ରକ୍ଷା ମିଳେ I ହଳଦୀରୁ, ସବୁ ଋତୁରେ ରୋଗ ସହ ଲଢ଼ିବାର ଶକ୍ତି ମିଳିଥାଏ l ହଳଦୀରେ ଥିବା କୁର୍କ୍ୟୁମିନ୍ (Curcumin) ନାମକ ତତ୍ତ୍ୱ କ୍ୟାନସର କିଲର ମଧ୍ୟ ଅଟେ l

ଗୋଲମରିଚ – ଏଥିରେ ଥିବା  Piperine  କ୍ୟାନସର କୋଷକୁ ନଷ୍ଟ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ I

ଡାଳଚିନି – ଜାପାନ ଏବଂ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରେ ହୋଇଥିବା ଏକ ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଯେତେବେଳେ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଏକ ଚାମଚ ଡାଲଚିନି ପାଉଡର ସହିତ ଏକ ଚାମଚ ମହୁ ମିଶାଇ ଦିନକୁ ୩ ଥର ଦିଆଗଲା, ଗୋଟିଏ ମାସ ପରେ ପେଟ ଏବଂ ହାଡର ବିକଶିତ କର୍କଟ ସଫଳତାର ସହିତ ଭଲ ହୋଇଗଲା।

ଦୁଇ ଚାମଚ ମହୁରେ ଗୋଟିଏ ଚାମଚ ଡାଲଚିନି ପାଉଡର ମିଶାଇ ଏହାକୁ ପ୍ରତିଦିନ ତିନିଥର ଚାଟିବାରେ ସବୁ ପ୍ରକାର କର୍କଟରେ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ | କର୍କଟ ରୋଗର ଯନ୍ତ୍ରଣା ଏବଂ ଘାଆ ର ଗନ୍ଧ ଅତ୍ୟଧିକ ହେଲେ ଡାଲଚିନି ପାଉଡର ପାଣିରେ ଫୁଟଇ କାଢା କରି ନିୟମିତ ପିଇବା ଉଚିତ୍ | ଚାରି ଚାମଚ ଡାଲଚିନି ପାଉଡରକୁ ଏକ କିଲୋଗ୍ରାମ ପାଣିରେ ଫୁଟାନ୍ତୁ, ଏହା ଫୁଟି ଫୁଟି 750 ଗ୍ରାମ ହେଲେ ଛାଣି ଦିନସାରା ଏହାକୁ ଅଳ୍ପ ଅଳ୍ପ ପିଅନ୍ତୁ |

କଲୋଞ୍ଜୀ – ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର କର୍କଟ ଯଥା ଅନ୍ତନଳୀ କର୍କଟ, ରକ୍ତ କର୍କଟ, ଲାରିଙ୍ଗାଇଟିସ୍ ଇତ୍ୟାଦିରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ଅଧା ଚାମଚ କଲୋଞ୍ଜୀ ତେଲକୁ ଏକ ଗ୍ଲାସ୍ ଅଙ୍ଗୁର ରସରେ ମିଶାଇ ଦିନକୁ ତିନିଥର ପିଅନ୍ତୁ – ସକାଳେ ଜଳଖିଆର ଏକ ଘଣ୍ଟା ପୂର୍ବରୁ, ଅପରାହ୍ନରେ ଭୋଜନ ୧ ଘଣ୍ଟା ପରେ, ରାତିରେ ରାତ୍ରି ଭୋଜନର ଅତି କମରେ ଏକ ଘଣ୍ଟା ପରେ ପିଅନ୍ତୁ | କଲୋଞ୍ଜୀ ମଞ୍ଜିର କାରୋଟିନ୍ ଥାଏ, ଯାହା ଯକୃତ (ଲିଭର)ରେ ଭିଟାମିନ୍ ଏ ରେ ପରିଣତ ହୁଏ, ଯାହାର କାର୍ଯ୍ୟ କର୍କଟ ବିରୋଧୀ ଅଟେ | କର୍କଟ ରୋଗୀମାନେ କଲୋଞ୍ଜୀର ମଞ୍ଜିକୁ ମଧ୍ୟ ଖାଇବରେ ମିଶାଇ ଖାଇପାରିବେ |

ନୋଟ କ୍ୟାନସର ରୋଗୀ ଚାହା, ଚିନି, ଚାଉଳ, ଗହମ ଛାଡ଼ିଦେବା ଆବଶ୍ୟକ, ଭୋଜନରେ ପନିପରିବା ଓ ଫଳ ଓ ଶୁଖିଲା ଫଳ ଖାଇବେ, ଏପରି 3, 4 ମାସ  କରିଲା ପରେ ରିପୋର୍ଟ କରିବେ l

ଏହି ଡାଏଟ ଚାର୍ଟ ଆପଣଙ୍କୁ କ୍ୟାନସର ସହ ଲଢ଼ିବାର ବହୁତ ସହାୟକ ହେବ, ତେଣୁ ଏହାକୁ ଆପଣାନ୍ତୁ, ଏବଂ ଏହା କେବଳ ଜାଣିବା ଓ ଜ୍ଞାନ ବର୍ଦ୍ଧନ ପାଇଁ ଦିଆଯାଇଛି, କ୍ୟାନସର ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଆପଣ ନିଜ ଡ଼କ୍ଟରଙ୍କ ସହିତ ନିଶ୍ଚିତ ସମ୍ପର୍କ କରନ୍ତୁ l