Immunity

How to increase Immunity Power – ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢ଼ାଇବେ କିପରି?

 

1) Fruit Juice (ଫଳ/ରସ) ଖାଆନ୍ତୁବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ଫଳ ଓ ପରିବାଶାଗ (ପତ୍ର ପରିବା) ଆଦି ର ଜୁସ ପ୍ରତିଦିନ ପିଅନ୍ତୁ

2) ପାଣି ଦିନକୁ 1.5 ରୁ ଅଢେଇ ଲିଟର ପିଅନ୍ତୁଉଷୁମ ପାଣି ପିଇବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଭଲ

3) ବ୍ୟାୟାମ – ଏହା ଷ୍ଟ୍ରେସ ଲେଭେଲ କୁ କମ କରେସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଠିକ ରଖିଥାଏ

4) ଖାଇବା ଆଗରୁ ଭଲ ଭାବେ ହାତ ଧୁଅନ୍ତୁପ୍ରତିଦିନ ସ୍ନାନ କରନ୍ତୁଦାନ୍ତ ପାଟି ପରିଷ୍କାର ରଖନ୍ତୁ

5) ନିଦ୍ରା – ପ୍ରତିଦିନ 7/8 ଘଣ୍ଟା ଶୋଇବା ଦରକାରଅନିଦ୍ରା ରୁହନ୍ତୁ ନାହିଁ

6) ଅଦରକାରୀ ଆଣ୍ଟି ବାଈଓଟିକ ଖାଆନ୍ତୁ ନାହିଁ ବା ଯଥା ସମ୍ଭବ ତ୍ୟାଗ କରନ୍ତୁ,

7) ନିଶାଦ୍ରବ୍ୟଧୂମପାନଅତ୍ୟଧିକ ରାସାୟନିକ ଔଷଧ ସେବନ ତ୍ୟାଗ କରନ୍ତୁଅତ୍ୟଧିକ ଭୋଜନ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ

8) ସକାଳ ଖରା ରେ ନିହାତି ଅଧଘଣ୍ଟା ଚଲାବୁଲା କରନ୍ତୁ ବା ଖରା ଯେପରି ଦେହରେ ପଡେ (ସୂର୍ଯ୍ୟସ୍ନାନ) ସେହି ବ୍ୟବସ୍ଥା କରନ୍ତୁଏହାଦ୍ୱାରା ଭିଟାମିନ D ତିଆରି ହୋଇଥାଏ l

9) ଷ୍ଟ୍ରେସ ଓ Anxiety ଠାରୁ ଦୂରରେ ରହନ୍ତୁଏହା ହର୍ମୋନ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଏସକାରାତ୍ମକ ଚିନ୍ତାଧାରା ପୋଷଣ କରନ୍ତୁ l

10) ଅଦା ଚାହା (Ginger Tea), ହର୍ବଲ ଚାଇତ୍ୟାଦି ସେବନ କରନ୍ତୁ ଏହା ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ଦୃଢ଼ କରିଥାଏ ଓ ଅଦା ଜୀବାଣୁ ମାନଙ୍କ ଠାରୁ ଦେହର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀକୁ ମଜଭୁତ କରିଥାଏ l

11) ଉପକାରୀ ଜୀବାଣୁ – ପ୍ରୋବାଈଓଟିକସ (Probiotics) ଥିବା ଖାଦ୍ୟ ଯଥା ବସାଦହି.. ଖାଆନ୍ତୁ ଏଥିରେ Lactobacillus ନାମକ ଉପକାରୀ ଜୀବାଣୁ ଥାଆନ୍ତି ଯାହା ଖାଦ୍ୟନଳୀକୁ ସୁସ୍ଥ    ରଖିବା ସହିତ ଇମ୍ୟୁନୁ ସିଷ୍ଟମ କୁ ମଜଭୁତ କରନ୍ତି l

12) ଲେମ୍ବୁଜାତୀୟ ଫଳ (Citrus Fruit) – ଲେମ୍ବୁକମଳାମୌସୁମୀ ଆଦିରେ ଭିଟାମିନ ଅଧିକ ପରିମାଣ ରେ ଥାଏ ଯାହା WBC ପରିମାଣକୁ ବଢ଼ାଇ ଥାଏଏହି କୋଷଗୁଡିକ ଭାଇରାଲ ରୋଗ ଯଥା ଥଣ୍ଡା କାଶ ଆଦି ସହ ଲଢେ଼ଇ କରିଥାଆନ୍ତି ଏହି ଜାତୀୟ ଫଳ ଅଧିକ ଖାଆନ୍ତୁ l

13) ରସୁଣ – ଏଥିରୁ ଆଲିସିନ ମିଳିଥାଏ ଯାହା ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧ ଶକ୍ତିକୁ ଉତ୍ତେଜିତ କରିଥାଏ ଏଥିରେ ଜିଙ୍କ ଓ ସେଲେନିୟମ ମଧ୍ୟ ଥାଏ ଯାହା ଫ୍ଲୁ ଆଦି ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା କରିଥାଏ ପ୍ରତିଦିନ 2/4 ପାଖୁଡା ରସୁଣ ନିହାତି ଖାଆନ୍ତୁ l

14) ଗ୍ରୀନ ଟି – ଏଥିରେ (Polyphenols) ପଲିଫେନଲସ ଓ ଆଣ୍ଟି ଅକ୍ସିଡେଣ୍ଟ ଥାଏଏହା ଫ୍ରି ରେଡ଼ିକାଲ ଗୁଡିକୁ ନ୍ୟୁଟ୍ରାଲାଇଜ (ସନ୍ତୁଳିତ) କରିଥାଏ ଯାହା କୋଷର ମେଟାବୋଲିଜିମ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ସ୍ପୀଡ଼ କରିଥାଏ ଓ ଶରୀରରୁ ଅନାବଶ୍ୟକ ଚର୍ବିକୁ ହଟାଇଥାଏ ଶରୀରରୁ ବିଷାକ୍ତ ପଦାର୍ଥ ବାହାର କରିଥଏ l

15) ଆମଲା – ଏଥିରେ କମଳା ଠାରୁ ପ୍ରବଳ ମାତ୍ରାରେ ଭିଟାମିନ C ଥାଏଏହା ଇମ୍ୟୁନିଟି କମ ଥିବା ସମୟରେ ଲିୟୁକୋସାଇଟ କୁ Reconstitute କରିଥାଏ l

16) ଗ୍ରୀନ ଜୁସ – ଏଥିରେ କ୍ଲୋରୋଫିଲ୍ ଥାଏଯେଉଁଥିରେ ଭିଟାମିନ A B ଓ ଥାଏଏହା ଇମ୍ୟୁନିଟି ବଢାଏ ଓ ଶରୀରର pH କୁ ସନ୍ତୁଳିତ କରେ

17) ମହୁ/ପୋଲେନ – ଆଣ୍ଟିବଡ଼ି ତିଆରି କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେଫଳରେ ଇମ୍ୟୁନିଟି କୁ ମଜବୁତ କରେ 

18) ପାନମହୁରୀ ଜୁଆଣି ଚା – ଇମ୍ୟୁନିଟି ବଢାଇବା ସହ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ଭାଇରସ ଓ ଥଣ୍ଡା ଆଦିରୁ ରକ୍ଷା କରେ

19) ଗାଜର – ଏଥିରେ ବିଟା କାରୋଟିନ ଯାହା ଇନଫେକସନ ବିରୁଦ୍ଧରେ କାମ କରେ

20) ଓ଼ମେଗା 3-6-9– ଏହା ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର କାମ କରେଶରୀରକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖେ

21) ପିଆଜ – ଏଥିରେ Quercetin ଥାଏଭାଇରଲ ରୋଗ ଓ ଏଲର୍ଜୀ ରୁ ରକ୍ଷା କରେ

22) ନଟସ/ଡ୍ରାଏ ଫ୍ରୁଟସ – ଏଗୁଡିକରେ ଭିଟାମିନ ଥାଏଇମ୍ୟୁନିଟି ବଢାଏ କାଜୁଆଲମଣ୍ଡୱାଲନଟ ଆଦି

23) ସବୁଜ ପତ୍ର – ଏଥିରେ ଆଣ୍ଟି ଅକ୍ସିଡେଣ୍ଟ ଓ ଭିଟାମିନ A, B6, B12 ଥାଏଇନଫେକସନ ରୁ ରକ୍ଷା କରେ,

24) ଛତୁ (Mushrooms) – ଶରୀରର ଡ଼ିଫେନସ ସିଷ୍ଟମ କୁ ବଢାଏ

25) ନଡ଼ିଆ ତେଲ – ଏଥିରେ ଲରିକ ଏସିଡ ଓ କ୍ୟାପ୍ରିଲିକ ଏସିଡ (Caprylic Acid) ଥାଏ ଯାହା ଆଣ୍ଟି ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆଲ ଓ ଆଣ୍ଟି ଭାଇରଲ ହୋଇଥାଏ

26) ପ୍ୟାକେଟ ଫୁଡ – ଏଥିରେ କେମିକାଲ ଓ ପ୍ରିଜରଭେଟିଭ ଥାଏ ତେଣୁ ଖାଇବା ଅନୁଚିତ

27) ଜିଙ୍କ ଓ ସେଲେନିୟମ – କ୍ଷୀରହୋଲ ଗ୍ରେନବିନସ ଖାଇବା କଥାପଲିସ ହୋଇଥବା ଗ୍ରେନ ବା ଚୋକଡ ଶୂନ୍ୟ ଶସ୍ୟ ଖାଇବା ଉଚିତ ନୁହେଁ କାରଣ ଏଥିରେ ଫାଇବର ନଥାଏ

Top vitamins minerals for immunity

1) ଭିଟାମିନ C – Citrus Fruit ଲେମ୍ବୁ ଜାତୀୟ ଫଳପତ୍ର ପରିବାପାଳଙ୍ଗଷ୍ଟ୍ରବେରିଆମଲାସାଧାରଣତ ଏହା ଅଳ୍ପ ବହୁତ ସବୁ ଫଳ ଓ ପନି ପରିବା ରେ ଥାଏ l

2) ଭିଟାମିନ E – ଏହା ଭିଟାମିନ ପରି ଏକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଆଣ୍ଟି ଅକ୍ସିଡେଣ୍ଟ ଅଟେ ଆଲମଣ୍ଡବାଦାମ ଆଦିରେ ମିଳିଥାଏ ପାଳଙ୍ଗ ଓ ବ୍ରାକୋଲି ରେ ମଧ୍ୟ ଥାଏ ଏହି ଭିଟାମିନ ଶରୀରରେ 200 ପ୍ରକାର ଜୈବରାସାୟନ ପ୍ରକ୍ରିୟା (biochemical reaction) ସମ୍ପାଦନ କରିଥାଏ ଯାହା ଇମ୍ୟୁନ୍ୟୁ ସିଷ୍ଟମ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ l

3) ଭିଟାମିନ A – ଯେଉଁ ଖାଦ୍ୟ ସାଧାରଣତ ରଙ୍ଗୀନ ଅଟେ ସେଥିରେ କାରୋଟୋନଏଡ ନାମକ କମ୍ପାଉଣ୍ଡ ଥାଏ ଯେପରିକି ଗାଜରବୋଇତାଳୁ ଆଦି.. ଏହା  ଶରୀରରେ ଭିଟାମିନ ରେ କନଭର୍ଟ ହୋଇଥାଏଏଥିରେ ଥିବା ଆଣ୍ଟି ଅକ୍ସିଡେଣ୍ଟ ଇମ୍ୟୁନ୍ୟୁ ସିଷ୍ଟମକୁ ମଜଭୁତ କରିଥାଏ l

4) ଭିଟାମିନ D – ଏହା ସାମୁଦ୍ରିକ ମାଛକ୍ଷୀରକମଳା ରସଶସ୍ୟ ଆଦିରୁ ମିଳିଥାଏତାହା ଛଡା ସୂର୍ଯ୍ୟ କିରଣରୁ ମିଳିଥାଏ l

5) ଫଲିକ ଏସିଡ ବା ଫୋଲେଟ – ଫୋଲେଟ ହେଉଛି ପ୍ରାକୃତିକ ରୂପ ଓ ଫଲିକ ଏସିଡ ହେଉଛି କୃତ୍ରିମ ରୂପ I ବିନସମଟରଗ୍ରୀନ ପରିବା ଆଦିରେ ଥାଏ l

6) Iron – ଆଇରନ – ଏହା ଦେହରେ ଅକ୍ସିଜେନକୁ ବିଭିନ୍ନ କୋଷ ପାଖରେ ପହଞ୍ଚାଇ ଥାଏ ଏହା ବିନସବ୍ରାକୋଲିଆଦି ଜିନିଷ ରୁ ମିଳିଥାଏ

7) ସେଲେନିୟମ – ଏହା ଇମ୍ୟୁନ୍ୟୁ ସିଷ୍ଟମ ଉପରେ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏକ୍ୟାନସର ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଉପଯୋଗୀଏହା ରସୁଣବ୍ରକୋଲିଡ୍ରାଏ ନଟସବାର୍ଲି ଆଦିରେ ମିଳିଥାଏ l

8) ଜିଙ୍କ – ଏହା ଓଏଷ୍ଟରକଙ୍କଡାଦହିବିନସ ଆଦିରୁ ମିଳିଥାଏଏହା ଇମ୍ୟୁନୋ ରେସପନସ କୁ ସ୍ଲୋ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ ଓ ଇନଫ୍ଲାମେସନ କୁ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ କରେ l

ତା ସହିତ ଲେମ୍ବୁ କମଳା ଓ ଅଙ୍ଗୁର ଜାତୀୟ ଖାଦ୍ୟକ୍ୟାପଶିକମବ୍ରକୋଲିରସୁଣଅଦାପାଳଙ୍ଗବସା ଦହିଅଲମଣ୍ଡହଳଦୀଗ୍ରୀନ ଟିପପେୟା, kiwi ଆଦି ଇମ୍ୟୁନ୍ୟୁ ସିଷ୍ଟମ କୁ ବଢାଇବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ l

Herbs For immunity

ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା, ଆମଲାକି, ଭୁମି ଆମଲା, ଅର୍ଜୁନ, ଯଷ୍ଟିମଧୁ, ମଞ୍ଜିଷ୍ଠା, ଗିଲୋୟ, ବ୍ରାହ୍ମୀ, ଶୁଣ୍ଠି, ତୁଳସୀ, ଗୋଲମରିଚ, ହଳଦୀ, ଇତ୍ୟାଦି..