Bone / Ortho

ଆଣ୍ଠୁଗଣ୍ଠି ଯନ୍ତ୍ରଣା ପାଇଁ ଘରୋଇ ଉପଚାର – Home Remedies for Knee/Joint Pain

ବାର୍ଦ୍ଧକ୍ୟ ବଢିବା ସହିତ ଲୋକମାନଙ୍କର ପ୍ରାୟତ ଆଣ୍ଠୁ ଏବଂ ଗଣ୍ଠି ଯନ୍ତ୍ରଣା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥାଏ, ଯାହା ଆର୍ଥ୍ରାଇଟିସର ଲକ୍ଷଣ ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ | ୟୁରିକ୍ ଏସିଡ୍ ଆର୍ଥ୍ରାଇଟିସ୍ ର କାରଣ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ, ଯେତେବେଳେ ଶରୀରରେ ୟୁରିକ୍ ଏସିଡ୍ ର ପରିମାଣ ବଢେ, ଏହାର କଣିକା ଆଣ୍ଠୁ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଗଣ୍ଠିରେ ଜମା ହେବା ଆରମ୍ଭ କରେ, ସେହି କାରଣରୁ ଗଣ୍ଠିରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଆରମ୍ଭ ହୁଏ | ବେଳେବେଳେ ଏହି ଯନ୍ତ୍ରଣା ଏତେ ଅସହ୍ୟ ହୁଏ ଯେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିର ଅବସ୍ଥା ଖରାପ ହୋଇଯାଏ | ଯଦି ଆର୍ଥ୍ରାଇଟିସ୍ ହୁଏ, ରାତିରେ ଗଣ୍ଠି ଯନ୍ତ୍ରଣା ବଢିଯାଏ ଏବଂ ସକାଳେ କଠିନତା ଦେଖାଯାଏ | ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଆଣ୍ଠୁରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହେଉଛି, ତେବେ ଏହାକୁ ଠିକ୍ ସମୟରେ ଯାଞ୍ଚ କରିବା ଜରୁରୀ ଅଟେ, ଯଦି ଏହା ଆର୍ଥ୍ରାଇଟିସ୍ ରୋଗ, ତେବେ ତୁରନ୍ତ ଏହାର ଚିକିତ୍ସା କରାଯିବା ଉଚିତ୍ ନଚେତ୍ ଏହା ଗଣ୍ଠିର କ୍ଷତି ଘଟାଇପାରେ |

ଯଦି ଆପଣ ଏହି ପରୀକ୍ଷଣ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ତେବେ ପ୍ରଥମେ ଏହି ପରୀକ୍ଷଣ ସମୟରେ ଆପଣଙ୍କୁ କିଛି ଜିନିଷ ଅନୁସରଣ କରିବାକୁ ପଡିବ | ତେବେ ଏହି ପରୀକ୍ଷଣ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ସଠିକ୍ ହେବ |

  • ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଓଜନ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି, ତେବେ ଏହାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରନ୍ତୁ |
  • ଡାଲି, କ୍ଷୀର, ଚା, କଫି, ଥଣ୍ଡା ପାନୀୟ, ଫାଷ୍ଟଫୁଡ୍, ଭଜା ଜିନିଷ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ପଡିବ |
  • ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଠିଆ ହେବାର କାମ ଅଛି ତେବେ 10 ଦିନ ଛୁଟି ନିଅନ୍ତୁ |
  • ଛିଡା ହୋଇଥିବା ସମୟରେ କେବେବି ପାଣି ପିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ, ପ୍ରଥମେ ବସନ୍ତୁ, କେବଳ ବସିକରି ପାଣି ପିଅନ୍ତୁ |
  • ଗହମ ରୁଟି ବନ୍ଦ କରନ୍ତୁ, କେବଳ ମିକ୍ସଡ ଗ୍ରେନ ରୋଟୀ,  (ଯେଉଁଥିରେ ଗହମ, ବାର୍ଲି, ବୁଟ ମିଶ୍ରିତ) ଥିବ ତାକୁ ଖାଆନ୍ତୁ |

ଏହି ସମସ୍ୟାଗୁଡିକ ମଧ୍ୟରୁ ଅଧିକାଂଶ ବୃଦ୍ଧାବସ୍ଥାରେ ଆସୁଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଉପରୋକ୍ତ କାରଣଗୁଡିକ ହେତୁ, ଓଜନ ବଢିବା, ଠିଆ ହୋଇ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା, ଛିଡା ହୋଇ ପାଣି ପିଇବା, ଫାଷ୍ଟଫୁଡ୍, ଭଜା ଜିନିଷ ଅଧିକ ଖାଇବା ପାଇଁ ଏହା ହେଉଛି ମୁଖ୍ୟ କାରଣ | ଏହାକୁ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ ଏବଂ ତା’ପରେ କୁହନ୍ତୁ | ଆପଣ କେଉଁ ପ୍ରକାରର ଫଳାଫଳ ପାଇଲେ?

ଆଣ୍ଠୁଗଣ୍ଠି ଯନ୍ତ୍ରଣା ପାଇଁ ଶୁଖିଲା ନଡ଼ିଆ କର୍ଣ୍ଣଲ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ଭଲ ଔଷଧ | ପ୍ରତିଦିନ 30 ଗ୍ରାମ ଶୁଖିଲା ନଡ଼ିଆ ଖାଆନ୍ତୁ | ନଡ଼ିଆ ତେଲକୁ ଦିନକୁ ଦୁଇଥର ଆଣ୍ଠୁରେ ଗୋଲାକାର କରି ମସାଜ କରନ୍ତୁ, ଏହା ଆଣ୍ଠୁ ଯନ୍ତ୍ରଣାରେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଲାଭ ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ |

ଅଳସୀ ୨ ରୁ ୩ ଚାମଚ ଚୋବାଇ ଚୋବାଇ ଖାଆନ୍ତୁ | ଯଦି ଏହା ଗରମ କରେ, ତେବେ ଅଲସୀକୁ ଦହି ସହିତ ଖାଆନ୍ତୁ | ଫ୍ଲେକ୍ସସିଡରେ ଓମେଗା ୩ ଫ୍ୟାଟି ଏସିଡ୍ ଥାଏ, ଯାହା ସିନୋଭିଆଲ୍ ଫ୍ଲୁଇଡ୍ (Synovial fluid) କୁ ନଷ୍ଟ ହେବାକୁ ନଦେଇ ବଢାଇ ଦେଇଥାଏ |

Grape Seed Extract ରେ ମିଳୁଥିବା ଆଣ୍ଟି-ଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ କ୍ଷତିକାରକ ରାସାୟନିକ ପଦାର୍ଥ ଏବଂ ବିଷାକ୍ତ ପଦାର୍ଥ ଦ୍ୱାରା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ଅକ୍ସିଡେସନକୁ ରୋକିଥାଏ, ଯାହା ଆଣ୍ଠୁକୁ ଅବକ୍ଷୟରୁ ରକ୍ଷା କରିଥାଏ |

Home Remedies for Knee/Joint Pain

୧) 1 ଚାମଚ ହଳଦି ପାଉଡର, 1 ଚାମଚ ମିଶ୍ରି ପାଉଡର / ମହୁ , 2 ଚୁଟକି ଚୂନ (ଯାହା ପାନ ପତ୍ର ସହିତ ଖିଆଯାଏ), ଆବଶ୍ୟକ ଅନୁଯାୟୀ ପାଣି | ପ୍ରଣାଳୀ: – ଏହି ସବୁକୁ ଭଲ ଭାବରେ ମିଶାନ୍ତୁ | ଏକ ଲାଲ ବର୍ଣ୍ଣ ବହଳିଆ ପେଷ୍ଟ ଗଠନ କରିବେ । ବ୍ୟବହାର: – ଶୋଇବା ପୂର୍ବରୁ ଏହି ପେଷ୍ଟକୁ ଆଣ୍ଠୁରେ ଲଗାନ୍ତୁ | ଏହାକୁ ରାତିସାରା ଆଣ୍ଠୁରେ ଛାଡିଦିଅନ୍ତୁ | ସକାଳ ସାଧାରଣ ଉଷୁମ ଜଳ ସହିତ ତାହା କୁ ଧୋଇବେ । ଏହାକୁ କିଛି ଦିନ ପାଇଁ ପ୍ରତିଦିନ ବ୍ୟବହାର କରିଲେ ଫୁଲା, ଷ୍ଟ୍ରେଚ୍, ଆଘାତ ଇତ୍ୟାଦି ଆଣ୍ଠୁଗଣ୍ଠି ଯନ୍ତ୍ରଣା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭଲ ହୋଇଯିବ |

୨) 1 ଚାମଚ ଶୁଖିଲା ଅଦା ପାଉଡର ନେଇ ସେଥିରେ ଟିକେ ସୋରିଷ ତେଲ ମିଶାନ୍ତୁ | ଏହାକୁ ଭଲ ଭାବରେ ମିଶାଇ ଏକ ଗାଢା ପେଷ୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ | ଏହାକୁ ଆଣ୍ଠୁରେ ଘଷନ୍ତୁ | ଆପଣ ଏହାକୁ ଦିନ କିମ୍ବା ରାତିର ଯେକୌଣସି ସମୟରେ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ | କିଛି ଘଣ୍ଟା ପରେ ଏହାକୁ ଧୋଇ ଦିଅନ୍ତୁ | ଏହାକୁ ବ୍ୟବହାର କରି ଆପଣ ଆଣ୍ଠୁଗଣ୍ଠି ଯନ୍ତ୍ରଣାରୁ ଶୀଘ୍ର ଆରାମ ପାଇବେ |

୩) 4-5 ବାଦାମ, 5-6 ପୁରା ଗୋଲମରିଚ, 10 ଟି ଶୁଖିଲା ଅଙ୍ଗୁର, 6-7 ଅଖରୋଟ |ବ୍ୟବହାର ପ୍ରଣାଳୀ: ଏହି ସବୁ ଜିନିଷକୁ ଏକାଠି ମିଶାଇ ଖାଆନ୍ତୁ ଓ ଗରମ କ୍ଷୀର ପିଅନ୍ତୁ | କିଛି ଦିନ ପାଇଁ ପ୍ରତିଦିନ ଏହି ପରୀକ୍ଷଣ କରି ଆପଣ ଆଣ୍ଠୁଗଣ୍ଠି ଯନ୍ତ୍ରଣାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବେ |

୪) ଖଜୁରୀ ଭିଟାମିନ୍ ଏ, ବି, ସି, ଆଇରନ୍ ଏବଂ ଫସଫରସ୍ ର ଏକ ଭଲ ପ୍ରାକୃତିକ ଉତ୍ସ | ତେଣୁ, ଆଣ୍ଠୁଗଣ୍ଠି ଯନ୍ତ୍ରଣା ସହିତ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାରର ଗଣ୍ଠି ଯନ୍ତ୍ରଣା ପାଇଁ ଖଜୁରୀ ଅତ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ | ବ୍ୟବହାର: ରାତିସାରା ଏକ କପ୍ ପାଣିରେ 5-6 ଖଜୁରୀ ଭିଜାନ୍ତୁ | ସକାଳେ ଖାଲି ପେଟରେ ଏହି ଖଜୁରୀ ଖାଆନ୍ତୁ ଏବଂ ଯେଉଁ ପାଣିରେ ଖଜୁରୀ ଭିଜାଯାଇଥିଲା ସେହି ପାଣି ପିଅନ୍ତୁ | ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଆଣ୍ଠୁ ର ମାଂସପେଶୀ ମଜବୁତ ହୁଏ, ଏବଂ ଆଣ୍ଠୁଗଣ୍ଠିରେ ବହୁତ ଲାଭ ମିଳିଥାଏ |

୫) ଆଣ୍ଠୁଗଣ୍ଠି ଯନ୍ତ୍ରଣା ପାଇଁ ନଡ଼ିଆ ମଧ୍ୟ ଏକ ଉତ୍ତମ ଔଷଧ | ପ୍ରତିଦିନ କିଛି ଶୁଖିଲା ନଡ଼ିଆ ଖାଆନ୍ତୁ | ନଡ଼ିଆ କ୍ଷୀର ପିଅନ୍ତୁ |

ଏହି ଚା ଗଣ୍ଠି ଯନ୍ତ୍ରଣା ପାଇଁ ଏକ ରାମବାଣ – Peel Of Lemon Can Remove Joint Pain Forever

୬) ଏହା ନିଶ୍ଚିତ ଯେ ଆମେ ସମସ୍ତେ ଚା ପିଇବାକୁ ପସନ୍ଦ କରିବୁ ଏବଂ ଆଜି ଏହି ରେସିପି ଚା ଭଳି ସାଧାରଣ ଅଟେ | କେବଳ ପାର୍ଥକ୍ୟ ହେଉଛି ଏଥିରେ ବ୍ୟବହୃତ ଔଷଧ ଅଲଗା ଅଟେ | ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହି ରେସିପି ପଦ୍ଧତି ବିଷୟରେ |

1 ଲିଟର ପାଣି |

2 ଲେମ୍ବୁ |

ମହୁ

ପ୍ରଥମେ ପାଣିରେ ଲେମ୍ବୁ ଚୋପା କୁ ପକାଇ ଫୁଟିବା ପାଇଁ ରଖନ୍ତୁ | ପାଣିକୁ ଲେମ୍ବୁ ଚୋପା ସହିତ 15 ମିନିଟ୍ ପାଇଁ ଫୁଟାନ୍ତୁ |

ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ମିଶ୍ରଣକୁ ନିଆଁରୁ ବାହାର କରି ସେଥିରେ 1 ଲେମ୍ବୁର ରସ ଓ ମହୁ ମିଶାନ୍ତୁ |

ପ୍ରତିଦିନ ଏହି ଚା ’ର ଦୁଇ କପ୍ ପିଅନ୍ତୁ ଏବଂ ଯାଦୁ ଦେଖନ୍ତୁ |

୭) ଏହି ଚମତ୍କାର ପାନୀୟର ଏକ ଗ୍ଲାସ୍ ଆପଣଙ୍କ ଶରୀର ଏବଂ ଗଣ୍ଠି ଯନ୍ତ୍ରଣାକୁ ଗାଏବ କରେ .. !!

ସାମଗ୍ରୀ :-

5-6 ଗାଜର |

ଅଧା ଚମଚ ଗୋଲମରିଚ

2 ସେମି ତାଜା ଅଦା ଖଣ୍ଡ |

ଅଧା ଚାମଚ ହଳଦି |

ପ୍ରଣାଳୀ: –

ଗାଜରକୁ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ସଫା କରି କାଟିବାକୁ ପଡିବ | ଏହା ପରେ ଅଦା, ହଳଦି ଏବଂ ଗୋଲମରିଚ ପାଉଡର ତିଆରି କରି ସେଗୁଡିକୁ ଏକ ବ୍ଲେଣ୍ଡରରେ ରଖନ୍ତୁ ଏବଂ ଭଲ ଭାବରେ ମିଶ୍ରଣ କରନ୍ତୁ, ପ୍ରତିଦିନ ତିନିଥର 50 ରୁ 60 ମିଲି। ଏହାକୁ ଖାଇବାକୁ ହେବ, କିନ୍ତୁ ମନେରଖନ୍ତୁ ଯେ ଏହି ମିଶ୍ରଣକୁ ଖାଦ୍ୟର ଅଧ ଘଣ୍ଟା ପୂର୍ବରୁ ଖାଇବା ଉଚିତ୍ | ଯଦି ଏହି ମିଶ୍ରଣ ଅତ୍ୟଧିକ ଗାଢା ହୋଇଯାଏ, ତେବେ ଆପଣ ଆବଶ୍ୟକ ଅନୁଯାୟୀ ପାଣି ମିଶାଇ ପାରିବେ | ଆପଣ ଶୀଘ୍ର ପାର୍ଥକ୍ୟ ଅନୁଭବ କରିବେ |

୮) ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଗଣ୍ଠି ଯନ୍ତ୍ରଣା ହେଉଛି, ତେବେ ତୁରନ୍ତ କିଛି ଅଦା ନିଅନ୍ତୁ, | ଏହାର ବ୍ୟବହାର ଦ୍ୱାରା ତୁରନ୍ତ ଯନ୍ତ୍ରଣା କମିଯାଏ | ଏହାବ୍ୟତୀତ, ଏକ ଚାମଚ ମହୁ ସହିତ ଏକ ଚାମଚ ଅଦା ରସ ପିଅନ୍ତୁ, ଏହା ଅଧିକ ଶୀଘ୍ର ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ |

ଆଧୁନିକ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଫଳାଫଳଗୁଡିକ ମଧ୍ୟ ଦର୍ଶାଏ ଯେ ଗଣ୍ଠି ଯନ୍ତ୍ରଣା ତୁରନ୍ତ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ଅଦା ବ୍ୟବହାର ଅତ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ | ତେଣୁ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ଗଣ୍ଠି ଯନ୍ତ୍ରଣାରେ ଏହି ଅଦାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ |

ଗଣ୍ଠି ଯନ୍ତ୍ରଣା ଏବଂ ଫୁଲା ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ଏହି 7 ଟି ଖାଦ୍ୟ ଜରୁରୀ

ବ୍ରୋକୋଲି, କୋବି, ବେରି, ସେଓ, ପିଆଜ , ହଳଦି, ଗାଜର, ଡ୍ରାଏ ଫ୍ରୁଟସ୍ ଇତ୍ୟାଦି

ସପୁରି ଓ ବାଦାମ ଦ୍ୱାରା ଆଣ୍ଠୁଗଣ୍ଠି ଚିକିତ୍ସା

ଆଜି ଆପଣଙ୍କୁ ଏକ ଫଳ ବିଷୟରେ କହିବୁ ଯାହାର ଏପରି ଗୁଣ ଅଛି, ଯାହାକୁ ପ୍ରତିଦିନ ଖାଇଲେ ଗଣ୍ଠି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସମସ୍ୟା ବିନା କୌଣସି ସାଇଡ ଏଫେକ୍ଟ ରେ ଦୁରେଇ ଯିବ l

ସପୁରି ଗଛରେ ଏକ ବିଶେଷ ପ୍ରକାର Proteolytic enzyme “Bromelain” ବାହାରି ଥାଏ ଯାହା ଭଲ ବଥା ନାଶକ ଓ ଫୁଲା ରୋଧି ହୋଇଥାଏ l (analgesic, anti-inflammatory) ଏହା ଫଳରେ,  ଅଧିକ ମାତ୍ରାରେ ଥାଏ l ଏହାକୁ ଆମେ  ଓଷ୍ଟିଓଆର୍ଥରାଇଟିସ, ଆର୍ଥରାଇଟିସ ଓ Gout ପରି ରୋଗରେ ବ୍ୟବହାର କରି ପରିବା l ଏହା ଛଡା Sports ରେ ହେଉଥିବା Injuries ରେ ଏହି ଏଞ୍ଜାଇମ ର ସେବନ କଲେ 50% ରିକୋଭେରୀ ରେଟ ବଢିଥାଏ l ପେନ କିଲର ସହ ଏହାକୁ ବ୍ୟବହାର କଲେ ଏହାର action  ମଧ୍ୟ ବହୁତ ବଢି଼ଥାଏ l

ସପୁରି ଖାଇବେ କିପରି

1) 2/3 ପିସ ଡେଲି ଖାଆନ୍ତୁ

2) 200ml ଜୁସ ସହ ସେଥିରେ 3 ଗ୍ରାମ ହଳଦୀ ଓ 5 ଗ୍ରାମ ଅଦା ରସ ମିଶାଇ ଧୀରେ ଧୀରେ ପିଇବେ

ସପୁରି ରେ ଥିବା Bromelain ର ଗୁଣ

1) Anti inflammatory ଫୁଲା କମାଏ

2) Analgesic ବଥା କମାଏ

3) Anti-edematous – ଆଣ୍ଠୁ ଭିତରେରେ ଟୁଟା ଫୁଟା ହେତୁ ରକ୍ତବାହୀମାନଙ୍କର ବିସ୍ତାରତା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥାଏ | ଯାହା ଫଳରେ ସେଠାରେ ବହୁତ ଜିନିଷ ଏକାଠି ହୋଇ ଏଡେମା ହୋଇଥାଏ ଓ ଏହା ଆଣ୍ଠୁ ଫୁଲିବାର ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ହୋଇଥାଏ, Bromolain ଏହି ପାରଗମ୍ୟତାକୁ କମ କରିଥାଏ ଓ ଏକାଠି ଜମିଥିବା ଅଳିଆକୁ ନଷ୍ଟ କରିଦେଇଥାଏ (Proteolysis) ତେଣୁ ଆଣ୍ଠୁ ଫୁଲା କମିଯାଏ

4) Antithrombic ରକ୍ତ ଜମିବାକୁ ଦିଏ ନାହିଁ

5) Fibrinolytic – clot ବା ଜମିଥିବା ବ୍ଲଡ଼ କୁ ସଫା କରି ଦିଏ, ରକ୍ତରେ ମିଶାଇ ନଷ୍ଟ କରିଦିଏ l

ଏହି ସବୁ ଗୁଣ ପାଇଁ ସପୁରି କାର୍ଟିଲେଜ କୁ ହେଲ୍ପ କରେ, ଏହି କାର୍ଟିଲେଜ  ଆମ ଆଣ୍ଠୁ ବା ଗଣ୍ଠି କୁ ଯୋଡ଼ିବାରେ କାମ କରିଥାଏ l

ତେଣୁ ଏହା Rheumatism ଓ arthritis ପରି autoimmune ରୋଗର ପ୍ରଗତିକୁ ରୋକିବାରେ ସହାୟକ

ଅସ୍ଥି (ହାଡ) ପାଇଁ ବାଦାମର ଉପକାରିତା

ବୟସ ବଢିବା ସହିତ ଅସ୍ଥି/ହାଡ ଦୁର୍ବଳ ହେବାକୁ ଲାଗେ | ବୟସ୍କ ମହିଳାଙ୍କୁ ଏହି ସମସ୍ୟା ଅଧିକ ହୋଇଥାଏ । ଏହା ଯୋଗୁଁ , ମୃଦୁ ଆଘାତରେ ହାଡ ଭାଙ୍ଗିବାର ଏକ ଭୟ ଥାଏ। ଡେନମାର୍କର ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ଖାଦ୍ୟ ଉପରେ ଗବେଷଣା କରିଛନ୍ତି – ଯାହା ଦୁର୍ବଳ ହାଡକୁ ଦୃଢ (strengthen) କରିଥାଏ | ତାଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଚିନା ବାଦାମରେ, ଏକ ପ୍ରାକୃତିକ ଉପାଦାନ resveratrol ଥାଏ, ଯାହା ଅସ୍ଥି ଦକ୍ଷତା ଧାରଣ କରିଥାଏ । ଏକ ବୃହତ୍ତ ଦଳର ଲୋକଙ୍କ ଉପରେ ବାଦାମ ଏବଂ ଏହାର ଉତ୍ପାଦ ପରୀକ୍ଷା ପରେ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ପାଇଲେ ଯେ – ଶରୀରରେ ଅସ୍ଥି- ସେଲ୍ ର ଗଠନ ଓ ବିକାଶରେ ଏହା ସାହାଯ୍ୟ କରେ । ଏହା ମେରୁଦଣ୍ଡକୁ ମଧ୍ୟ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କରେ| ତେଣୁ, ନିୟମିତ ଶୀତଦିନେ ବାଦାମ ଖାଇବା ଉଚିତ୍ । ହଁ, ଯେଉଁମାନଙ୍କର ଏହା ପ୍ରତି ଏଲର୍ଜୀ ଥାଏ ସେମାନେ ଏହା ଠାରୁ ଦୂରରେ ରହିବେ । ଯଦି ଆପଣ ଚାହାଁନ୍ତି, ଏହାକୁ ନେବା ପୂର୍ବରୁ, ଆପଣ ଥରେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହିତ ପରାମର୍ଶ କରିପାରିବେ |

ବାଦାମ ଖାଇବାର ଉପକାରିତା

  • ବାଦାମ ହେଉଛି ବନସ୍ପତି ପ୍ରୋଟିନର ଉତ୍ସ |
  • ବାଦାମରେ ମାଂସ ଅପେକ୍ଷା 2.3 ଗୁଣ ଅଧିକ, ଅଣ୍ଡା ଅପେକ୍ଷା 2.5 ଗୁଣ ଏବଂ ଫଳ ଅପେକ୍ଷା 7 ଗୁଣ ଅଧିକ ପ୍ରୋଟିନ୍ ଥାଏ।
  • ବାଦାମରେ ପୁଷ୍ଟିକର, ଖଣିଜ, ଆଣ୍ଟି-ଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ଏବଂ ଭିଟାମିନ୍ ଭଳି ପଦାର୍ଥ ମିଳିଥାଏ | ଏଥିରେ ପ୍ରୋଟିନ୍, ଫ୍ୟାଟ ଏବଂ ଶର୍କରା ଥାଏ |
  • 100 ଗ୍ରାମ କଞ୍ଚା ବାଦାମ ଖାଇବା ଏକ ଲିଟର କ୍ଷୀର ପିଇବା ସହିତ ସମାନ |
  • ବାଦାମ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ହଜମ ଶକ୍ତି ବଢିଥାଏ ଏବଂ ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ମଧ୍ୟ ଉନ୍ନତି ହୋଇଥାଏ |
  • 250 ଗ୍ରାମ ଭଜା ବାଦାମ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଆମ ଶରୀରକୁ ଯେତିକି ଭିଟାମିନ୍ ମିନେରାଲ୍ ମିଳେ, 250 ଗ୍ରାମ ଚିକେନ୍ ଖାଇଲେ ସେହି ପରିମାଣର ମିନେରାଲ୍ ଏବଂ ଭିଟାମିନ୍ ମିଳିବ ନାହିଁ |
  • ବାଦାମରେ ଏକ ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟ, ଏଥିରେ ଖଣିଜ ପଦାର୍ଥ, ଭିଟାମିନ୍ ଏବଂ ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ଭରପୂର ଥାଏ |
  • ବାଦାମ ଆମର ଖରାପ କୋଲେଷ୍ଟ୍ରୋଲକୁ ଭଲ କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲରେ ପରିଣତ କରେ |
  • ଯଦି ଆପଣ ଶୀତଦିନେ ବାଦାମ ଖାଆନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ଶରୀର ଗରମ ରହିବ | ଏହା କାଶରେ ଉପଯୋଗୀ ଏବଂ ଫୁସଫୁସକୁ ଶକ୍ତି ଦେଇଥାଏ | ଗୋଟିଏ କଥା ମନେ ରଖିବାକୁ ହେବ ଯେ ବାଦାମ ହଜମ ଶକ୍ତି ବଢାଇଥାଏ, ରୁଚିକର, କିନ୍ତୁ ଗରମ ପ୍ରକୃତିର ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ କ୍ଷତିକାରକ |
  • ବାଦାମରେ ଅଣ୍ଡାଠାରୁ ଅଧିକ ପ୍ରୋଟିନ୍ ଏବଂ ଶକ୍ତି ଅଛି |
  • ବାଦାମ ଶରୀରକୁ ଗରମ କରିଥାଏ ଏବଂ ଫୁସଫୁସକୁ ମଜବୁତ କରିଥାଏ |
  • ବାଦାମ ଖାଇବା ମଧ୍ୟ ଶ୍ୱାସ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ |
  • ବାଦାମ ଗରମ, ତେଣୁ ଯେଉଁମାନେ ଗରମ ଜିନିଷ ଖାଇବାରେ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୁଅନ୍ତି ସେମାନେ କମ୍ ଖାଇବା ଉଚିତ୍ |