Bone / Ortho

ଆର୍ଥ୍ରାଇଟିସ୍ ପାଇଁ ନିଶ୍ଚିତ ଘରୋଇ ଉପଚାର – ଆର୍ଥ୍ରାଇଟିସ୍ ଚିକିତ୍ସା

ଆଜିକାଲି 35-40 ବର୍ଷ ପରେ ଅନେକ ଲୋକଙ୍କଠାରେ ଆର୍ଥ୍ରାଇଟିସ୍ ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ | ଆର୍ଥ୍ରାଇଟିସରେ ଆମ ଶରୀରର ଗଣ୍ଠିରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହୁଏ, ଆର୍ଥ୍ରାଇଟିସ୍ ପଛରେ ୟୁରିକ୍ ଏସିଡ୍ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥାଏ | ଏଥିରେ ଆମ ଶରୀରରେ ୟୁରିକ୍ ଏସିଡ୍ ପରିମାଣ ବଢିଥାଏ | ୟୁରିକ୍ ଏସିଡ୍ ର କଣିକା ଆଣ୍ଠୁ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଗଣ୍ଠିରେ ଜମା ହୁଏ | ଗଣ୍ଠି ଯନ୍ତ୍ରଣା ହେତୁ ରୋଗୀର ଅବସ୍ଥା ଭଲ ରହେ ନାହିଁ। ଏହି ରୋଗରେ ରାତିରେ ଗଣ୍ଠି ଯନ୍ତ୍ରଣା ବଢିଥାଏ ଏବଂ ସକାଳେ ହଠାତ୍ ଅନୁଭବ ହୁଏ | ଥରେ ଏହା ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଗଲେ, ଏହାର ଶୀଘ୍ର ଚିକିତ୍ସା କରାଯିବା ଉଚିତ, ନଚେତ୍ ଗଣ୍ଠିରେ ବଡ କ୍ଷତି ହୋଇପାରେ | ଆମେ ଏଠାରେ ଆର୍ଥ୍ରାଇଟିସ୍ ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ ଘରୋଇ ଉପଚାର ବିଷୟରେ କହୁଛୁ |

ସକାଳ ଓ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଏକ ଗ୍ଲାସ୍ ଉଷୁମ ପାଣି ସହିତ ଦୁଇ ଚାମଚ ମହୁ ଏବଂ ଏକ ଛୋଟ ଚାମଚ ଡାଳଚିନି ପାଉଡର ନିଅନ୍ତୁ | ଜଣେ ଚିକିତ୍ସକ, ଏକ ଗବେଷଣାରେ ଗୋଟିଏ ଚାମଚ ମହୁ ଓ ଅଧା ଚାମଚ ଡାଳଚିନି ଗୁଣ୍ଡ କୁ ମିଶାଇ ଜଳଖିଆ ପୂର୍ବରୁ ଗରମ ଜଳ ସହିତ ଦେଇଥିଲେ, କେବଳ ଗୋଟିଏ ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ 30 ପ୍ରତିଶତ ରୋଗୀ ଆର୍ଥ୍ରାଇଟିସ ଯନ୍ତ୍ରଣାରୁ ମୁକ୍ତ ହୋଇଥିଲେ। ଏକ ମାସର ପରୀକ୍ଷଣ ପରେ, ଆର୍ଥ୍ରାଇଟିସ୍ କାରଣରୁ ଚାଲିବାକୁ ଅସମର୍ଥ ଥିବା ରୋଗୀମାନେ ମଧ୍ୟ ଚାଲିବା ପାଇଁ ଫିଟ୍ ହୋଇଗଲେ |

ସରଳ ଉପଚାର

  • 100 ଗ୍ରାମ ପାଣି ଏବଂ 100 ଗ୍ରାମ କ୍ଷୀର ସହିତ 10 ଟି ରସୁଣ ଖୋସା ମିଶାଇ ଫୁଟାନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ପିଅନ୍ତୁ, ଏହା ଶୀଘ୍ର ଯନ୍ତ୍ରଣାରୁ ମୁକ୍ତି ଦେଇଥାଏ |
  • ସକାଳେ ସୂର୍ଯ୍ୟ ନମସ୍କାର ଏବଂ ପ୍ରାଣାୟମ କରିବା ଦ୍ୱାରା ମଧ୍ୟ ଗଣ୍ଠି ଯନ୍ତ୍ରଣାରୁ ସ୍ଥାୟୀ ମୁକ୍ତି ଦେଇଥାଏ |
  • ରାତିରେ ପାଣିରେ ଏକ ଚାମଚ ମେଥି ବତୁରାଇ ଦିଅନ୍ତୁ | ସକାଳେ ଏହି ମେଥି ମଞ୍ଜି କୁ ଭଲ ଭାବରେ ଚୋବାଇ ଖାଆନ୍ତୁ | ଏହା ଗଣ୍ଠି ଯନ୍ତ୍ରଣାରୁ ମୁକ୍ତି ଦେଇଥାଏ |
  • ଆର୍ଥ୍ରାଇଟିସ୍ (ଗଠିଆ) ରୋଗୀମାନେ 4-6 ଲିଟର ପାଣି ପିଇବାର ଅଭ୍ୟାସ କରନ୍ତୁ | ଏହାଦ୍ୱାରା ଅଧିକ ପରିସ୍ରା ହେବ ଏବଂ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ବିଷାକ୍ତ ପଦାର୍ଥ ଏବଂ ୟୁରିକ୍ ଏସିଡ୍ ବାହାରିବ |
  • ଏକ ଚାମଚ ସୋରିଷ ତେଲରେ 3-4 ରସୁଣ ଖୋସା କୁ ଗ୍ରାଇଣ୍ଡ୍ କରନ୍ତୁ, ଏହାକୁ ଗରମ କରନ୍ତୁ ଯାହା ଦ୍ୱାରା ରସୁଣ ଭଲ ଭାବରେ ଫୁଟିବ, ତା’ପରେ ଏହାକୁ ନିଆଁରୁ ବାହାର କରି ମଧ୍ୟମ ଗରମ ଅବସ୍ଥାରେ ଗଣ୍ଠିକୁ ମାଲିସ୍ କରନ୍ତୁ, ଏହା ଯନ୍ତ୍ରଣାରେ ତୁରନ୍ତ ଆରାମ ପ୍ରଦାନ କରିବ |
  • ଭୋଜନ ପୂର୍ବରୁ 100 ଗ୍ରାମ ଆଳୁ ରସ ନେବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ |
  • ଆର୍ଥ୍ରାଇଟିସ୍ ରୋଗୀ ନିୟମିତ ଭାବେ ଅଖରୋଟ ଖାଇବା ଉଚିତ୍, ଏହା ଆର୍ଥ୍ରାଇଟିସରେ ଅତି ଶୀଘ୍ର ଆରାମ ଦେଇଥାଏ |
  • ଗୋଲମରିଚ ଗୁଣ୍ଡକୁ ତିଳ ତେଲରେ ଫୁଟିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଗରମ କରନ୍ତୁ | ଏହା ପରେ ଥଣ୍ଡା ହେବା ପରେ ମାଂସପେଶୀରେ ସେହି ତେଲ ଲଗାନ୍ତୁ, ଯନ୍ତ୍ରଣା ତୁରନ୍ତ ଆରାମ ପାଇବ |
  • ଦୁଇରୁ ତିନି ଦିନର ଅନ୍ତରରେ ଖାଲି ପେଟରେ 10 ଗ୍ରାମ କାଷ୍ଟର (ଏରଣ୍ଡ) ତେଲ ପିଅନ୍ତୁ | ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ, ଚା’ କିମ୍ବା କଫି କିଛି ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ, ଯାହା ଶୀଘ୍ର ଲାଭଦାୟକ ହେବ |
  • ଗାଜର ଗ୍ରାଇଣ୍ଡ କରି ସେଥିରେ ଅଳ୍ପ ଲେମ୍ବୁ ରସ ମିଶାଇ ଏହାକୁ ପ୍ରତିଦିନ ଖାଆନ୍ତୁ | ଏହା ଗଣ୍ଠି ଓ ଲିଗାମେଣ୍ଟକୁ ପୋଷଣ ଦେଇଥାଏ ଏବଂ ଯନ୍ତ୍ରଣାରୁ ମୁକ୍ତି ଦେଇଥାଏ |
  • ଶିଙ୍ଗାଡାହାର 4-5 ଟି ତାଜା ପତ୍ରକୁ ପାଣିରେ ଗ୍ରାଇଣ୍ଡ୍ କରନ୍ତୁ, ଏହାକୁ ସକାଳେ ଏବଂ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଖାଆନ୍ତୁ, ଆପଣ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ସ୍ଥାୟୀ ଲାଭ ପାଇବେ |
  • ଆର୍ଥ୍ରାଇଟିସ୍ ରୋଗୀ ସେମାନଙ୍କ ଦକ୍ଷତା ଅନୁଯାୟୀ ହାଲୁକା ବ୍ୟାୟାମ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ, କାରଣ ଅଧିକ ପରିଶ୍ରମ କରିବା କିମ୍ବା ଅଧିକ ବସିବା ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଅଧିକ କ୍ଷତିକାରକ |
  • 100 ଗ୍ରାମ ରସୁଣ ପାଖୁଡା ନିଅନ୍ତୁ ଏହାକୁ ସୈନ୍ଧବ ଲୁଣ, ଜିରା, ହିଙ୍ଗୁ, ପିପଳ, ଗୋଲମରିଚ ଏବଂ ଶୁଖିଲା ଅଦା(ଶୁଣ୍ଠି) ସହିତ 5-5 ଗ୍ରାମରେ ଗ୍ରାଇଣ୍ଡ କରନ୍ତୁ | ତା’ପରେ ଏହାକୁ କାଷ୍ଟର(ଏରଣ୍ଡ) ତେଲରେ ଭାଜନ୍ତୁ ଏବଂ ପାତ୍ରରେ ରଖନ୍ତୁ| ଏହାକୁ ଦିନକୁ ଦୁଇଥର ଏକ ଚାମଚ ପାଣି ସହିତ ଗ୍ରହଣ କଲେ ଆର୍ଥ୍ରାଇଟିସରେ ଆଶାତୀତ ଲାଭ ମିଳିଥାଏ |
  • ଜେତୁନ୍ (ଅଲିଭ) ତେଲ ମାଲିସ କରିବା ମଧ୍ୟ ଆର୍ଥ୍ରାଇଟିସରେ ବହୁତ ଲାଭ ଦେଇଥାଏ |
  • ଅଦାଶୁଣ୍ଠିର ଏକ ଚାମଚ ପାଉଡରର ନିୟମିତ ସେବନ ଆର୍ଥ୍ରାଇଟିସରେ ବହୁତ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ |
  • ସବୁଜ ପନିପରିବାର ବ୍ୟବହାର ଆର୍ଥ୍ରାଇଟିସରେ ବହୁତ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ | ପତ୍ରଯୁକ୍ତ ପନିପରିବା ରସ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ଲାଭଦାୟକ |